Ayetel Kürsi Okunuşu

İslam dininde duaların yeri büyük önem taşımaktadır. Büyük önem arz eden dualardan bir tanesi de Ayetel Kürsi’dir. Ayetel Kürsi Kuran-ı Kerim’de yer alan Bakara Suresi’nin 255. Ayeti olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu duayı okuyan kişilerin huzura erdiği bilinmektedir. Sabah saatlerinde okunan dualar kişilerin günlerine hayırla başlamasına vesile olmaktadır.

Ayetel Kürsi’yi Arapça okuyabileceğiniz gibi Türkçe okunuşundan da faydalanabilirsiniz. Arapça okumak için Arap harfleri, okuma yöntemleri hakkında bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Bilgi sahibi olmayan kişiler Türkçe okunuşundan faydalanabilmektedir.

AyetelKürsi’nin Türkçe Okunuşu

“Bismillahirrahmânirrahîm.

Allâhü lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûm,lâ te’huzühûsinetün ve lâ nevm,lehûmâfi’ssemâvâti ve mâfi’l-ard,men-ze’l-lezîyeşfe’u ‘indehû illâ bi-iznih,ya’lemümâ beyne eydîhim ve mâhalfehüm,ve lâ yuhîtûnebi-şey’inmin‘ılmihî illâ bimâşâe, vesi’akürsiyyühü’s-semâvâtive’l-ardve lâ yeûdühûhifzuhumâ ve hüve’laliyyü’l-azîm.”

Ayetel Kürsi okumanın müminlere sağladığı birçok faydası bulunmaktadır. Dinimizde yer alan tüm surelerin, ayetlerin, duaların içinde barındırdığı faziletleri ayrıdır. İslam dinimizde duaların şifasına ve gücüne inanılmaktadır. Bu nedenle müminler duaların kabul olması adına Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetlerden hayırlısıyla destek almaktadır.

Ayetel Kürsi’nin içinde Allah’ın en yüce isimlerinden bir tanesi geçtiğinden dolayı oldukça faziletli dualar arasındadır.  Bu faydalar genel itibariyle şunlardır:

Peygamber efendimizi hadislerinde Ayetel Kürsi okunan evlere şeytanın giremeyeceğini buyurmuştur. Şeytanların ele geçirdiği evlerde okunarak şeytanların defedilmesi sağlanmaktadır.

Hadislerde geçen diğer noktalardan bir tanesi de yatağa yattıktan sonrasıdır. Peygamber efendimiz müminlere yatmadan önce bu duanın okunmasını tembihlemiştir. Okunduğu taktirde okuyan kişilerin koruyucusu bizzat Allah’ın olduğundan bahsetmiştir. Allah sabaha kadar kişiyi koruma altına alarak, şeytandan korumaya almaktadır.

Hane içinde okunan dualar sayesinde hane içinde yaşayanların musibetlerle uğraşması engellenmektedir. Şeytanın ve cinlerin şerrinden Allah’a sığınmış olurlar. Nazardan, büyüden korunmak adına peygamber efendimiz müminlere Ayetel Kürsi okumalarını öğütlemiştir.

Müminler dilerlerse kendi evlerinde dilerlerse de farklı mekanlarda kötülüklerden korunmak adına bu duayı edebilirler. Bu sayede Allah tarafından korunma altına alınarak bütün kötülüklerden Allah’a sığınmış olurlar.

Peygamber efendimiz müminlere Ayetel Kürsi’yi her daim dillerinden düşürmemeleri gerektiğini öğütlemiştir. Öyle ki müminlerin çocuklarına dahi bu duayı öğretmeleri gerektiğinden bahsetmiştir. Dünyanın sıkıntılarından kurtulmak adına duaların yeri büyüktür. Dualar sayesinde kullar sıkıntılarının çözümü için Allah’a sığınırlar.

Ayetel Kürsi Arapça dilinde indiğinden dolayı meali hakkında çeşitli çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Dua okuyanların okudukları Arapça duaların Türkçe meallerini biliyor olmaları oldukça önemlidir. Bu sayede bilinçli şekilde farkında olarak dua etme şansına sahip olurlar.

Ayetel Kürsi’nin Türkçe Anlamı

Arapça bilmeyenler ve ezberlemekte sıkıntı yaşayanlar için Ayetel Kürsi’nin anlamını bilmek ve onunla dua etmek de uygun olacaktır. Ayetel Kürsi’nin Türkçe anlamını çıkararak ezberlemek mümkün olacaktır. Böylece kişi çok rahat bir şekilde duasını yapabilir. Kendini dua ile huzurda ve güvende hissedebilir. Türkçe anlamı ile dua etmek de faziletli olan Ayetel Kürsi’nin Türkçe anlamı şu şekildedir:

“Allah, O’ndan başka ilah yoktur; diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır. Ne uykusu gelir ne de uyur. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadıkça katında hiçbir kimse şefaat edemez.Onların önlerinde ve arkalarında olanları O bilir.O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz.O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine almıştır.Onları korumak kendisine zor gelmez. O yücedir, mutlak büyüktür.”

Ayetel Kürsi Okumanın Faydaları

Müminler Ayetel Kürsi’yi dara düştükleri her an okuyabilirler. Dertlerinin, sıkıntıların çözümü için yüce Allah’a sığınırlar. Kutsal kitabımızda geçen ayetlerden olması nedeniyle namaz esnasında da okunabilmektedir. Peygamber efendimizin hadislerinde geçtiği itibariyle özellikle uyku öncesi okunması tavsiye edilmektedir. Uyumadan önce dua edildiği taktirde şeytanın musibetlerinden Allah’a sığınılmaktadır.

Gün içinde kılınan vakit namazlarının bitiminde Ayetel Kürsi okumak oldukça hayırlıdır. Tek başına ayetlerden olduğundan dolayı Fatiha okunduktan sonra, tesbihattan önce de okunabilmektedir. Kuran-ı Kerim’de yer alan ayetlerden olduğundan dolayı abdestsiz okunmamalıdır.

Ayetel Kürsi’yi okumak kişinin manevi olarak rahatlamasını sağlamaktadır. Bu sebeple kişinin düzenli olarak bu duayı okuması kendini güvende hissetmesi anlamına gelmektedir. Herşeyi Allah’tan isteyen ve Onun her şeye gücü yettiğine inanan insan bunu dualarına da yansıtmaktadır. Bunun için Ayetel Kürsi’yi okumak kişinin dünya adına kendini rahat ve güvende hissetmesini sağlamaktadır.