Ayetel Kürsi Anlamı

Dinimizde yer alan duaların okuyan kişilere huzur sağladığı bilinmektedir. Huzur sağlayan dualardan bir tanesi de Ayetel Kürsi ayetidir. Bakara Suresi’nin 255. Ayeti olan bu ayetin özellikle sabah saatlerinde, bayram günlerinde okunması faydalıdır. Anlamı incelendiğinde içeriğinde birçok fazilet barındırdığı alimler tarafından görüntülenmiştir. Ayetin içinde yüce Allah’ın kürsüsü geçtiği için üstün özelliklere sahip ayetler arasında bulunmaktadır.

Peygamber efendimiz de toplam 95 hadis-i şerifinde Ayetel Kürsi’nin muhtevasından, faziletlerinden, müminlere sağladığı faydalarından bahsetmiştir. İslam dinini ifade eden en önemli ayetlerden bir tanesi olma özelliğine sahiptir. Kolay okunabilir olması sayesinde ezberlemesi kolay ayetlerdendir. Müminlerin kolayca okuyabilmesi adına Diyanet başkanlığı hem Türkçe anlamını hem de Arapça yazılışını paylaşmıştır.

Ayetel Kürsi’nin Arapça Yazılışı ve Türkçe Okunuşu

Ayetel Kürsi’nin Arapça yazılışı ve Türkçe okunuşunu Diyanet şu şekilde sunmaktadır:

“Allahû lâ ilâhe illâ hûvelhayyûlkâyyum/ lâ te’huzûhusinetûvvelânevm/ lehumâfissemâvati ve mâ fil ârd / men zelleziyeşfeuindehu illâ biiznih / ya’lemûmâ beyne eydihim ve mâhalfehûm / ve lâ yûhiytunebişey’imminilmihi illâ bimâşa’/ vesiâkûrsiyyûhûssemavativelârd /ve lâ yeudûhuhifzuhûma ve hûvelaliyyûl azim.”

Türkçe meali ise Diyanet Başkanlığı tarafından şu şekilde sunulmaktadır:

“Allah, O’ndan başka tanrı yoktur; diridir, her şeyin varlığı O’na bağlı ve dayalıdır. Ne uykusu gelir ne de uyur. Göklerde ve yerde ne varsa hepsi O’nundur. O’nun izni olmadıkça katında hiçbir kimse şefaat edemez. Onların önlerinde ve arkalarında olanları O bilir. O’nun ilminden hiçbir şeyi -dilediği müstesna- kimse bilgisi içine sığdıramaz. O’nun kürsüsü gökleri ve yeri içine almıştır. Onları korumak kendisine zor gelmez. O yücedir, mutlak büyüktür.”

Ayetel Kürsi içinde Allah’ın kürsüsü geçtiği için bu ayet oldukça faziletli ve faydalıdır. Faydaları o kadar fazladır ki 95 tane hadis-i şerife konu olmuştur. Müminler şifa elde edebilmek adına bu ayeti okuyarak Allah’tan dilekte bulunmaktadır. Özellikle hanelerin bolluk, bereketlilik sağlaması adına sıklıkla bu duanın okunması alimler tarafından belirtilmektedir.

Ayetel Kürsi’nin Okunmasının Faydaları

Ayetel Kürsi’nin müminlere sağladığı başlıca faydalar ise şunlardır:

 • Uyumadan önce okunduğu taktirde hem kişinin kendi hem de ailesi bizzat yüce Allah tarafından koruma altına alınmaktadır.
 • Dertli, kederli, sıkıntılı zamanlarda okunduğu taktirde iç huzurun elde edilebilmesi, dertlerin geçmesi adına fayda sağlamaktadır.
 • Her gün ayet okunduğu taktirde geçmiş günahların silindiği, cennet kapılarının kendisine açıldığı bildirilmektedir.
 • Herhangi bir hayırlı iş için dua edildiği sırada Ayetel Kürsi de okunursa duanın faydası artmaktadır.
 • Düzenli şekilde okuma yapıldığı taktirde yüce Allah hayırlı işler ve bol kazançlar nasip etmektedir.
 • Nazarın, büyülerin, kötü gözlerin zararı Ayetel Kürsi sayesinde ortadan kalkmaktadır.

Hadis-i Şeriflerde Ayetel Kursi’nin Kuran-ı Kerim’in 4/1’i olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle oldukça faziletli, kapsamlı ayetler arasında kendine yer bulmaktadır. Her türlü musibetten kurtulmak adına bu duanın okunması alimler tarafından müminlere önerilmektedir.

 • Kişilerin üzerindeki nazarın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak adına Ayetel Kürsi okunmalıdır.
 • Hastaların şifaya kavuşması adına niyetlenerek okumalar gerçekleştirilebilmektedir.
 • Şeytanın kötülüklerinden hane halkını korumak adına bu ayetten destek alınabilmektedir.
 • Okuyan kişiler her gün bu ayeti tekrarladığı takdirde yüce Allah tarafından cennetle müjdelenebilmektedir. Bu nedenle günahlardan arınmanın, tövbe etmenin en faydalı yollarından bir tanesi de Ayetel Kürsi’dir. Hem kötülüklerden korunmak hem de geçmişte yapılan günahlardan arınmak adına ayeti her gün okuyabilirsiniz.
 • Hane halkının kazancını arttırmak, yiyeceklerin bereketini çoğaltmak adına Ayetel Kürsi okunabilmektedir. Pirince, bulgura, mercimeğe okunarak evin bolluğa ulaşması sağlanabilmektedir.

Ayetel Kürsi’nin Belli Sayılarda Okunmasının Faziletleri

Ayetel Kürsi’nin belli sayılarda okunmasının faziletli olduğu ifade edilmektedir. Bu sayılara ve okunma sebebi şu şekilde sıralanabilir:

 • Ayetel Kürsi’nin 3 kez okunmasının sebebi: Ayetel Kürsi’in 3 kez okunduğu yere ve insana bela ve musibet uğramaz.
 • Ayetel Kürsi’nin 7 kez okunmasının sebebi: Bir kişi Ayetel Kürsi okuyup her bir okuyuşunda sağına, soluna, yukarı, aşağı ve çevresine üflerse melekler onu çevreler ve o gün içinde o kimse hiçbir sıkıntı yaşamaz.
 • Ayetel Kürsi’nin 41 kez okunmasının sebebi: Ayetel Kürsi 41 kez 41 çörek oruna okunarak yenilir. Bunun insan vücudundaki canlılığı geri getireceğine inanılır.
 • Ayetel Kürsi’nin  313 kez okunmasının sebebi: Sıkıntı ve vesveseye karşı iyi geleceğine ve  kişilerin içindeki sebepsiz sıkıntıyı gidereceğine inanılarak 313 kez okunması söz konusu olmaktadır.